Často kladená otázka, která má spoustu odpovědí. Existuje hned několik teorií, průzkumů, výzkumů a všeho různého, proč vlastně starší lidé jsou o tolik náchylnější na nějaký ten internetový podvod? U dětí to je něco jiného, ty jsou ve svém životě ekonomickém a osobním kontrolováni rodiči a rodiče také kontrolují finance, které dětem padají z nebe, což bezesporu značně omezuje jejich grafy. Děti jsou samozřejmě také velmi snadným terčem, ať už finančního podvodu nebo zneužití. Ale důchodci mají plnou kontrolu nad svými penězi, a pokud nejsou omezení na svéprávnosti, tak velmi těžko se stane něco, co by jim zamezilo udělat nějaké ekonomické rozhodnutí, které bude mít za následek tak maximálně ztrátu peněz.
párek důchodců

Důvěřivost

Spousta starých lidí je osamělých. Může to být tím, že jim umřeli partneři, ztratili přátele, nemají rodinu apod. V takových případech i zřejmý podvod se může zdát jako šance na nějaký lidský kontakt. Minimálně je to mnohem větší prestiž, když řeknete, že máte kamaráda v zahraničí, se kterým si píšete a který na vás chce převést bohatství. V mnoha případech jsou takoví důvěřiví důchodci nalákáni do zahraničí, kde se stanou nechtěnými pašeráky drog.
udivený muž

S důvěřivostí souvisí také i víra. Důchodci věří, že je to tak, jak se píše na těch „internetech“. Že to, co se tam skutečně píše, je i pravdivé. Vůbec je nenapadá, že pokud nejste na nějakém oficiálním webu, opravdu kdokoliv se může vydávat za kohokoliv. Dejme tomu, že si založím stránku, kde budu poskytovat právní pomoc, byť nejsem vystudovaný právník. Pojmenuju se Doc. JUDr. Pavel Právnikovský MBA. LLM. a udělám si opravdu důvěryhodné stránky. Takové důchodce ani nenapadne vyhledat si mě nebo se přesvědčit, že jsem skutečně nějaký Právnikovský. Budou věřit čemukoliv, co tam napíšu. Samozřejmě, ne všichni. Určitě polovina to prokoukne, ale jsou takoví, kteří to budou klidně šířit dál, aniž by cokoliv jiného zjistili či si ověřili. A přesně proto jsou důchodci tou nejslabší skupinou užívající internet.